Lidl – nowe wina z Francji

Dwa dni temu miałem przyjemność uczestniczyć w degustacji win francuskich wprowadzanych przez Lidla do oferty. Spotkanie odbyło się w Vitkacu i miało wygodną dla uczestników formułę swobodnej degustacji w obecności odpowiedzialnego za selekcję sommeliera Michała Jancika oraz kilku pracowników Lidla realizujących projekt winiarski.

Zaprezentowano kilkanaście białych, różowych i czerwonych win, w cenach od 13,99 zł. do 199 zł. za bordoskie Grand Cru Classé (Château Pédeslacux, Pauillac 2009, Château Talbot Saint Julien 2010).

Chateau Talbot_2008Nowe wina mają stopniowo pojawiać się w sklepach i zastępować obecną kolekcję francuską. Nie wszystkie etykiety trafią do wszystkich sklepów, ale według zapewnień pracowników firmy dowolną butelkę będzie można poprzez infolinię ściągnąć w ciągu jednego-dwóch dni do sklepu w swojej miejscowości.

W swojej nowej ofercie Lidl nie tylko wychodzi poza najniższą, „supermarketową” półkę ale sięga po wina, które bez przesady można nazwać koneserskimi, jak wspomniane wyżej wina z Bordeaux czy czerwony burgund z prawie stuletnich krzewów, z 10-hektarowej posiadłości rodzinnej: Gevrey-Chambertin Champerrier Vieilles Vignes Domain Tortochot 2011. Sprzedawanie takich win ma przełamywać stereotypy związane z dyskontami i przyciągać do nich osoby, o wyższych aspiracjach.

Mimo wszystko, w dyskontach najciekawsze jest dla mnie to, co dzieje się na najniższej półce cenowej. Na szczęście, Lidl nie proponuje nie nadających się do picia para-win kosztujących poniżej 10 zł. Lekkość kilku z najtańszych win zbliża się co prawda do granicy wodnistości ale mimo to można powiedzieć, że przy rozsądnie umiarkowanych oczekiwaniach Lidl daje klientom poczucie bezpieczeństwa zakupu.

Hautes Cotes de Nuits_2012Pozytywne zaskoczenie dotyczy zwłaszcza propozycji tanich win z najbardziej znanych regionów winiarskich. Był to często słaby punkt dyskontów. Wina bardzo skromnie reprezentowały cechy typowe dla stylu apelacji a w swoich grupach cenowych miały z reguły solidnych konkurentów z mniej prestiżowych miejsc pochodzenia.

Moim zdaniem tym razem jest lepiej, przynajmniej jeśli chodzi o Alzację (Riesling Henri Ottman za 21,99 zł, Gewurtztraminer J.P. Muller w cenie 27,99 zł) i białą Burgundię (Hautes-Côtes de Nuits La Perriére Blanc za 29,99 zł) czy typowane na hit cenowy Côtes Du Rhône Villages za 14,99 zł. Są to wina proste i nie spełnią oczekiwań koneserów ale mniej wymagających konsumentów nie rozczarują bylejakością, tak jak landrynkowo-lemoniadowe Chablis za 30 zł. sprzedawane kiedyś przez Biedronkę.

Nie zachwyciły mnie zaprezentowane wina słodkie z Sauternes. L’Îlot de Haut-Bergeron 2011 za 49,99 zł., wypełnione aromatami gruszek i owoców tropikalnych, ma chyba wiele ciekawszych alternatyw wśród średniej klasy win typu Auslese. Château D’Arche Grand Cru Classé 2004 nie było aż tak eleganckie i złożone jak bym sobie wyobrażał. Miało likierowy charakter, niezrównoważony kwasowością cukier resztkowy i rozgrzewający aromat i posmaczek alkoholowy (14%). To raczej nie jest wymagający rywal dla słodkich Szamorodni dostępnych na naszym rynku w tej cenie, chyba, że ktoś lubi klimaty biszkoptowo-torcikowe, z dodatkiem orzechów i owoców kandyzowanych.

Lidl pokazał nam tylko kilkanaście z kilkudziesięciu wprowadzanych win, głównie te mające w katalogu stempel „Rekomendacja Sommeliera”. Zakładając, że była to prezentacja miarodajna można powiedzieć, że w sklepach pojawią się ciekawe wina w atrakcyjnych cenach, które niedoświadczonym konsumentom przybliżą nieco winiarską Francję a także pomogą ściągnąć do dyskontu osoby wybierające z reguły bardziej eleganckie, „droższe” sklepy.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s