Bordeaux popite Lambrusco

Istniejący od ośmiu lat, sąsiadujący z Polami Mokotowskimi, sklep Wine Corner od stycznia jest warszawską przystanią firmy Vini e Affini, importera specjalizującego się w winach włoskich i pracującego głównie w sektorze HoReCa.

Placówka energicznie sygnalizuje otwarcie nowego rozdziału swojej działalności zapraszając regularnie na degustacje win ze swojej oferty. Nie stanowią jej wyłącznie wina z importu Vini e Affini. Jest tam też dobry wybór win dwóch małych specjalistycznych firm: Domu Szampana i Deliwina. Repertuar sklepu ma więc mocny akcent francuski, tym mocniejszy, że Vini e Affini samo też importuje wina z Bordaeux.

Kilka z nich degustowałem w tym tygodniu zaczynając od La Verrière Sauvignon Blanc 2013, bardzo aromatycznego, przykrywającego z początku nuty agrestowe cytrusami, gruszką i intensywnymi aromatami kwiatowymi, pozbawionym cierpkości pełnym i dość bogatym winem, z lekko słonym zakończeniem. (54 zł)

Château La Plaige 2010 Bordeaux Superieur. Solidne, zrównoważone. Owoce leśne, wyraźne ale nie potężne taniny. Rozgrzewające mimo całkiem umiarkowanego alkoholu 13,5%. Skład kupażu: 40% merlot, 35% cabernet sauvignon 25% cabernet franc.

Château La Verrière Bordeaux Superieur 2011. Intrygujący i zdecydowanie atrakcyjny bukiet z herbatą, hibiskusem, tytoniem, egzotycznym drewnem był niestety wstępem do rozczarowujących doznań na podniebieniu: wino raczej zgaszone, z nutą pestek wiśni. Ze wyglądu na aromat spróbowałbym go jeszcze raz, może to butelka lub dzień nie były najlepsze?

winecorner 011

Château Domi-Cours 2009 (59 zł) Z tych kilku win, którymi poczęstowano nas tego dnia, było to  wino o najintensywniejszym owocu. Bezpośrednie, dość proste. W zakończeniu trochę cierpkie. Kierowało myśli ku mięsnemu posiłkowi.

Les Caleches de Lanessan 2010, Haut-Medoc. „Kolaski z Lanessan” to drugie wino Château Lanessan, w którym zgromadzono dużą kolekcję powozów. Składa się w 50% z merlota i 45% z cabernet sauvignon. Czerwień wina jest nieco przezroczysta a ono samo przyjemne, ze słodyczą czerwonych owoców, w moim odczuciu jednak nie do końca równoważących jego kwasowość i taniczność.

Według Wikipedii Château Lanessan nie zgłosiło swoich win do degustacji na podstawie której tworzono klasyfikację posiadłości Medoc w 1855, uważając ją za biurokratyczny nonsens. W rezultacie winiarnia posługiwała się później kategorią Cru Bourgeois Superieur skasowaną w 2007 roku.

winecorner 003

La Dame de Montrose St Estephe 2008 (239 zł), to także „zaledwie” drugie wino ale z wysoko klasyfikowanej posiadłości Château Montrose (2 Grand Cru Classe). Przewyższało poprzednie wina elegancją i złożonością bukietu, ze sporym udziałem nut beczkowych, wanilii, kardamonu i czekolady. W ustach dobra kwasowość, czerwona wiśnia, jarzębina, herbata, lekko szorstka faktura i dobra równowaga.

Niespodziewanie, po degustacji Bordeaux jako bonus czekało na nas… Lambrusco. Nie takie jednak jakie znamy z supermarketów, lecz produkowane w ilościach do 10 tysięcy butelek, z organicznie uprawianych winnic, w których owoce zbiera się ręcznie. Fattoria Moretto działa w obrębie apelacji Lambrusco Grasparossa di Castelvetro PDO i swoimi winami walczy o odbudowę marki musującego czerwonego wina z Emilia-Romagna. Jakość win nie budzi wątpliwości. Intensywne aromaty sprawiają wrażenie naturalnych i są bardzo przyjemne. Cena ok. 60 zł należy jednak do wysokich.

winecorner 017

Czerwone wytrawne „Tasso” miało intensywnie jagodowy kolor, aromat, w ustach jagodom towarzyszyły maliny. Wino pełne i mocno gazowane jak na kategorię frizzante. (59 zł)

Jednowinnicowe „Monovitigno” kosztuje na półce jeszcze więcej, bo 79 zł. Miało zachwycający kolor, aromat jagodowy ale też śmietankowo-jogurtowy, z nutami drożdżowymi, w ustach okazało się jeszcze bardziej intensywne, obfitsze niż pierwsze.

Półsłodkie (amabile) Semprebon miało ładny kremowy aromat i było najpełniejszym i najbogatszym z całej trójki. Słodycz jest w nim dobrze zrównoważona kwasowością, alkohol 10,5%, (59 zł.).

Spróbowaliśmy w Wine Corner poważnej Francji i żywiołowej Italii ale można tam znaleźć też żywiołową Francję (szampany!) i poważną Italię. Dodatkową zaletą miejsca jest doświadczony personel i spora winiarska biblioteczka, z której mogą korzystać na miejscu odwiedzający sklep.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s