Bodegas Añadas – młodo, twarzowo

Atlantika od wielu lat sprzedaje i promuje w Polsce wina portugalskie ale w swojej ofercie ma też wina z Hiszpanii. W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się w restauracji Portucale z Nacho Lazaro, dyrektorem handlowym winiarni Bodegas Añadas, tworzącej wina o nazwie Care.

Care jest rzymską nazwą regionu Cariñena, w której działa Bodegas Añadas. Współcześnie słowo to oznacza w języku hiszpańskim twarz, co jest metaforą misji przedsiębiorstwa. Chce ono pokazać nową, młodą twarz starego regionu. Cariñena,leżąca w centrum Aragonii, jest przede wszystkim producentem wina luzem, w czym przoduje kilka wielkich spółdzielni. Bodegas Añadas też butikiem nie jest. Posiada ponad 100 hektarów winnic i produkuje rocznie około 700 tysięcy butelek. Są wśród nich jednak także droższe etykiety produkowane w ilości kilku, kilkunastu tysięcy butelek.

Panoramica-Edificio-BodegaRegion nie ma wymarzonego dla winiarstwa klimatu. Opady w sezonie osiągają zaledwie 300 mm. Temperatury są na tyle wysokie, że uprawa bardziej wrażliwych szczepów jest możliwa dopiero na wysokości 600-700 m. n.p.m. W winnicach stosuje się nawadnianie. Tradycyjnie, sadzi się w nich około 2 tysiące krzewów na hektar i nie ogranicza zanadto wydajności, zbierając do 10 ton owoców z hektara.

Bodegas Añadas stara się iść drogą nowoczesnego winiarstwa i obsadza winnice gęściej a jej repertuarze ważne miejsce zajmują młode wina nie zdominowane przez nuty beczkowe, oznaczane barwnymi etykietami z motywami masek. Jest to młoda firma zorientowana na młodego, nowoczesnego konsumenta.

Wielu takim konsumentopm przypadnie z pewnością do gustu Care Bianco 2013 – kupaż chardonnay i lokalnego szczepu macabeo. Jest to orzeźwiające wino na lato, o niewysokim poziomie alkoholu (12%). Cytrusowo-gruszkowe, zarówno w nosie jak i ustach świeże i przyjemne, z kwasowością przypominającą co prawda zielone jabłka ale nie agresywnej i chyba pożądanej w tego typu winie. Dzięki 50% chardonnay wino ma też trochę ciała i przyjemną gładką fakturę. (ok. 30 zł)

Chardonnay_enCare Bianco Chardonnay 2012 jest winem cięższym, głównym jego walorem w moim odczuciu jest pełna, krągła objętość i ciężar, które dają wrażenie powagi. Nuty dojrzałych jabłek i ananasów nie są przesadnie intensywne. Może nie pozwoliliśmy winu otworzyć się w pełni? (ok. 45 zł)

Care Rosado 2012 jest winem różowym, choć barwa jego jest truskawkowo-czerwona. Zrobiono je z owoców cabernet sauvignon i tempranillo. Podlegało 16-godzinnej maceracji na skórkach, co nie zostało bez wpływu na fakturę wina, która jest lekko szorstka. Nos jest słodki, truskawkowo-jogurtowy, usta zaskakują jednak nieco zieloną kwasowością, raczej kontrowersyjną w połączeniu z nutami czerwonych owoców.

Care Tinto Joven 2012 – wino czerwone, które może być hitem. Jego cena wynosi zaledwie około 24 zł a jest naprawdę ładnym kupażem garnacha i syrah (po 50% każdego szczepu). Ciemnorubinowe, lekko przezroczyste, aromatyczne. W średnio-pełnych, dalekich od wodnistości ustach czuć leśne jagody, maliny, nieco nieśmiałą ale zauważalną taninę. (13,5% alk)

Roble_enCare Tinto Roble 2012 jest takim samym kupażem jak poprzednie wino. To wino dojrzewało w amerykańskiej beczce przez cztery miesiące, nie osiągając prawa do używania tradycyjnych nazw hiszpańskich gatunków win ale zachowując za to świeżość i równowagę nut owocowych i beczkowych. Podczas degustacji większość z nas uznała poprzednie wino (Tinto Joven) za bardziej atrakcyjne. Ja byłem i jestem niezdecydowany. Beczka zaokrągliła i wygładziła to wino, tonując owocowość i kwasowość, być może pozbawiając je większej wyrazistości. Jednak wino zyskało na elegancji i złożoności dzięki aksamitnej fakturze i bogatszej palecie aromatów, w której nuty waniliowe i czekoladowe zaistniały raczej subtelnie. W zakończeniu ujawniły się silniejsze, bardziej szorstkie niż w poprzednim winie garbniki. Wino jest zresztą nieco mocniejsze, zawiera 14% alkoholu. Jego cena detaliczna wynosi około 35 zł i na pewno nie jest to za dużo.

Care Tinto Crianza jest winem jeszcze bardziej bogatym w aromaty – owoców leśnych, takich jak jagody i jeżyny, wyraźne nuty waniliowe. Wino wypełnia usta. Zaczyna się łagodną słodyczą owoców, w zakończeniu dając trochę pieprzności. Jest pełne i bogate ale nie ciężkie i dzięki swojej łagodności przystępne, „pijalne” Cena ok. 40 zł.

Bancales_enCare Finca Bancales 2009 jest wizytówką firmy, prezentacją pełnię jej możliwości i potencjał regionu. Nie jest to jednak koń pociągowy, dzięki którego pracy firma utrzymuje się na rynku. Powstaje tylko 15 tysięcy butelek tego wina a kosztuje ono w Polsce około 100 zł. Pewnie wiele osób zastanowi się zanim wyda taką kwotę na wino z młodej wytwórni i nieznanego szerzej regionu. Jest to 100% garnacha. Wszystkie owoce pochodzą z winnicy Bancales. Przez 14 miesięcy wino dojrzewało w beczkach z dębu amerykańskiego. Jest bardzo skoncentrowane, w jego złożonym, głębokim aromacie czuć owoce suszone, śliwki, zioła, tytoń, czarną herbatę. Pozytywnie zaskoczyła mnie wyczuwalna kwasowość i soczystość tego wina.

Jest w ofercie Bodegas Añadas wino jeszcze droższe, produkowane w ilości zaledwie 2 tysięcy butelek. Nazywa się Care XCLNT. Powstaje z najlepszych owoców, pochodzących z krzewów, na których przez selekcję kiści radykalnie obniżono plony. W jego skład wchodzą: 40% garnacha, 40% cabernet sauvignon i 20% syrah. Wino spędza w nowej francuskiej beczce 18 miesięcy i nie jest to dla niego za dużo. Jest może trochę dżemowe i w nosie lekko przebija się alkohol ale odbierałem to pozytywnie jako elementy stylu. Potężne wino dla wielbicieli hiszpańskich Reserv.

Zakończyliśmy nasze spotkanie ciekawym winem słodkim CARE Moscatel de Alejandria (ok. 90 zł) Powstało z owoców zebranych pod koniec listopada i zawiera ok. 60 g/l cukru. Czuć w nim skórkę pomarańczową z jej lekką gorzkawością, zleżałe cytrusy, melona. Ciekawe. Do deseru a może do kaczki?

Muscat_from_Alexandria_en

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

One Response to Bodegas Añadas – młodo, twarzowo

  1. Pingback: Lidl – Hiszpania i Portugalia na lato | Poza Tokajem

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s