Z Toskanii, Śląska, Nowej Zelandii – Wine4You

Firma Wine4You działa na rynku już od dziesięciu lat. Zdobyła sobie w tym czasie wielu klientów i sympatyków, rozwinęła współpracę z sektorem Horeca. Współpracuje z wieloma dobrymi restauracjami i hotelami i jak ogłasza na swojej stronie internetowej „Naszych win nie znajdziecie Państwo w supermarketach, hipermarketach czy na stacjach benzynowych.”

W cytowanym tekście wspomina się również o świetnej relacji ceny do jakości w ofercie ale wertując katalog można się przekonać, że chęć sprowadzania do Polski uznanych marek światowego winiarstwa jest dla Wine4You ważniejsza od proponowania umiarkowanych cen.

Mająca siedzibę w Piasecznie firma szczyci się też pełnieniem, w przeszłości, przez jej prezesa Jarosława Cybulskiego funkcji doradcy przy Kancelarii Prezydenta RP w zakresie doboru win i potraw na oficjalne przyjęcia.

ocra

Fot. winomaniak.pl

To właśnie wino importowane przez Wine4you popijali w 2007 roku prezydent Lech Kaczyński i Donald Tusk podczas długiej rozmowy, której efektem było ogłoszenie wcześniejszych wyborów. Po nich Donald Tusk został premierem polskiego rządu.

Było to Ocra Bolgheri DOCG Tenute Guicciardini Strozzi. Obecnie w sprzedaży dostępny jest rocznik 2011 – wciąż młody, szorstki kupaż szczepów międzynarodowych (40% Cabernet Sauvignon, 40% Merlot, 20% Syrah). W moim kieliszku był zamknięty, choć oferował charakterystyczne dla caberneta aromaty owoców leśnych. Potężne i z pewnością długowieczne wino. Większe wrażenie zrobiło na mnie Sodole 2009 – 100% Sangiovese, IGT Toscana, bardzo skoncentrowane z przewagą owoców czerwonych, wiśnią, maliną, ożywiającą je kwasowością i mocnymi garbnikami.

Wielkie wina włoskie z historycznych posiadłości stanowią jeden biegun oferty Wine4You. Za drugi można uznać wina polskie z Winnic Jaworek, które Jarosław Cybulski z zaangażowaniem promuje. Są to wina ze szczepów szlachetnych, pinot noir, chardonnay, riesling (obecnie nie ma go w ofercie).

Cha-re XIII powstało z zebranych w 2013 roku owoców Chardonnay oraz Auxerrois. Jest to wino pełne, niemal tłustawe, z nutami dojrzałych jabłek i winogron, kwasowością i pikantnością dochodzącymi do głosu w zakończeniu. Smak jest naturalny, winny, bez kontrowersyjnych nut win ze szczepów hybrydowych. Porządna robota.

pinore

Fot. winomaniak.pl

Pinore 2011, czyli wino z pinot noir, szczepu stanowiącego trudny a zarazem bardzo kuszący surowiec winiarski, chociażby ze względu na dość wczesne dojrzewanie pozwalające zajmować się tym szczepem w obszarze północnych granic upraw winorośli. Nos tego wina jest trochę truskawkowy, trochę porzeczkowy, z czasem nasila się aromat stolarni. W ustach też dominuje nuta truskawkowa. Doceniając taniczność tego wina trzeba jednak powiedzieć, że drewno nie zintegrowało się w pełni z ciałem wina. Mimo to zaliczam je do dzieł udanych a nie tylko ciekawych eksperymentów.

Z Winnic Jaworek pochodzi też interesująca wariacja na temat naszego tradycyjnego napoju fermentowanego – miód pitny gronowy. Powstał w wyniku fermentacji miodu rozcieńczanego moszczami gronowymi odmian vitis vinifera. Orzechowe nuty utlenienia przypominają stare Aszu (miód dojrzewa w dębowych beczkach) i w ustach wręcz pokrywają słodycz miodu, dając ciekawe wrażenie wytrawności. Oryginalny trunek.

Spośród innych dobrych i nie zawsze drogich win z oferty Wine4you w pamięci utkwiło mi szczególnie jeszcze kilka a wśród nich Sauvignon Blanc 2013 Villa Maria Private Bin z Marlborough.

Kiedyś nowozelandzkie Sauvignon Blanc kojarzyły mi się z wyraźną, zieloną kwasowością. Później przekonałem się, że szczep ten ma naprawdę wiele rozmaitych interpretacji na Antypodach, w tym również wina dojrzewające w beczce 18 miesięcy. Wino z Villa Maria było pełne, owocowe, z dominującym agrestem i owocami egzotycznymi, bez nut warzywnych z dobrą ale nie przeszywającą kwasowością.

krems

Fot. winomaniak.pl

Zupełnie innym winem jest austriacki Gruner Veltliner 2012 Lossterassen z Weingut Stadt Krems, mniej aromatyczny, lżejszy, z mineralnymi słonymi smaczkami, nutami cytrusów, grapefruitów, mandarynek.

Dalekie od łagodności są zazwyczaj potężnie taniczne malbeki z Cahors, ojczyzny szczepu kojarzonego dziś najczęściej z Argentyną. Georges Vigouroux Pigmentum Malbec 2012, Cahors A.O.C. ma chłodny aromat z nutami olejku sosnowego i eukaliptusowego. Usta zaś pełne malin, jeżyn i owoców leśnych, z mocnymi, ściągającymi garbnikami.

Skoro trafiliśmy do Francji, to na koniec wspomnę, że Wine4You importuje też szampany słynnego domu Louis Roederer – wspaniałe wino na toast z okazji udanego dziesięciolecia!

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s