Albariño i Mencia. Z propozycji Lidla na lato.

Dostałem od Lidla dwa wina, które są jednymi z propozycji tej sieci na lato. Oba pochodzą z północno-zachodniej Hiszpanii, a więc z chłodniejszej części tego gorącego kraju. Pozwalało to spodziewać się świeżych i raczej lekkich win pasujących do wysokich temperatur i lekkich letnich posiłków.

20160808_110850Bardzo spodobało mi się Rectoral do Umia Rías Baixas Albariño Sentidiño 2015. Jasnożółta barwa sugerowała niezbyt dużą koncentrację ale też dojrzałość i świeżość. Pierwszy nos to zielone jabłko i trochę cytrusów. Gdy wino lekko się ogrzało aromaty stały się bujniejsze, nuty jabłkowe dojrzalsze, pojawiły się też nuty kwiatowe. Usta były średnio pełne, owocowe. Czuć w nich było przede wszystkim dojrzałe jabłka, cytrynę i trochę białego grapefruita, momentami lekki aromat orzechowo-migdałowy. Wino było czyste i harmonijne, kwasowość wystarczająco wysoka by wino miało orzeźwiający charakter ale nie na tyle wysoka, by uznać ją za trudną. W sumie niby nic wielkiego ale jednak coś – dobrze zrobione, przyjemne wino spełniające podstawowe oczekiwania związane ze szczepem. Co ważne jest ono niedrogie (20 zł).

20160808_110604Wino czerwone Martin Códax Bierzo Mencía Viento de Invierno 2013 było z kolei rozczarowujące, zwłaszcza wobec bardzo pozytywnej recenzji Wojciecha Bońkowskiego na Winicjatywie, który chwalił w nim jagodowy owoc, ziemistość i pluszowe taniny. Być może trafiła mi się wadliwa butelka. Wino miało ładną ciemną barwę, całkiem zachęcający, intensywny i łagodny, owocowy i słodko-korzenny pierwszy nos. Usta były dość pełne, łagodne, średnio skoncentrowane, nieco gorzkawe. Owoc w mojej butelce był przejrzewający, bez świeżości i intensywności – truskawki, suszone, ciemne wiśnie, z nut kwiatowych – więdnąca róża. Taniny drobne ale suche i niezintegrowane.

Mencia w pierwszej chwili wydawała się łatwym i dość uniwersalnym winem na wakacyjnego grilla ale szybko nabrała cech wina starawego. Sięgnąłem do butelki następnego dnia. Owoc płowiał dalej a sucha tanina drażniła coraz bardziej. Wino kosztuje 30 zł.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Albariño i Mencia. Z propozycji Lidla na lato.

  1. Pingback: Lidl na lato 2016 – Domowy Doradca Wina

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s